Jest absolwentem Instytutu Prawa w Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W ftl jest członkiem zespołu FinTech, gdzie realizuje projekty m.in. dotyczące wdrożeń nowych regulacji w instytucjach finansowych, takich jak Akt o cyfrowej dostępności operacyjnej (DORA).
Specjalizuje się i praktykuje w zakresie prawa usług płatniczych, prawa bankowego, regulacji nowych technologii, ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa, jak również prawa cywilnego i gospodarczego.
Posiada wieloletnie bogate doświadczenie w zakresie doradztwa prawnego i regulacyjnego dla instytucji finansowych, w szczególności z zakresu outsourcingu regulowanego na rynku bankowym oraz płatniczym. W ramach projektów realizowanych na rzecz podmiotów rynku finansowego oraz ich podwykonawców sporządził i wynegocjował liczne kontrakty podlegające pod regulację usług finansowych, w tym dotyczące skomplikowanych wdrożeń innowacyjnych funkcjonalności. Brał udział we wdrożeniach oraz bieżącym doradztwie dotyczących regulacji związanych z outsourcingiem usług finansowych, w szczególności Wytycznych EBA w sprawie outsourcingu oraz Komunikatu Chmurowego KNF.
Autor publikacji z zakresu prawa usług finansowych.
Obsługę prowadzi w języku polskim i angielskim.
Przeprowadzone szkolenia, warsztaty oraz wystąpienia
-
2024
- „Cywilnoprawne środki ochrony użytkowników nowoczesnych usług płatniczych”, wystąpienie organizowane przez Akademię Rzecznika Finansowego, Warszawa, lipiec 2024.
Dzielimy się wiedzą pisząc.
- Michał Ankus (współautor), "Maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu dla umów o kredyt konsumencki zawartych w okresie obowiązywania szczególnych rozwiązań związanych z COVID-19", Monitor Prawniczy, nr 23/2020.
- Michał Ankus, "Charakter prawny środków na rachunku płatniczym niestanowiącym rachunku bankowego", Kwartalnik Prawa Prywatnego, Rok XXXIII: 2024, z. 3.